Yellowstone Nemzeti Park - Mammoth Hot Springs és Grand Canyon
A harmadik napunkon vettük rá magunkat, hogy a gejzírmezőket elhagyjuk és a nemzeti park más látványosságait is megnézzük. A park északi részén lévő Mammoth Hot Springshez (Mamut hőforrásokhoz) és a Yellowstone folyóhoz és annak vízeséseihez, valamint a Yellowstone Grand Canyonhoz látogattunk el. A Mammoth melegvizes források tulajdonképpen olyan mészkőteraszok, mint amiket Egerszalókon (és a törökországi Pamukkale-ban) is láthatunk, viszont itt sokkal nagyobb területen csodálhatjuk őket. Fürdőt viszont ennek ellenére sem építettek az ásványi anyagokban gazdag hőforrások közelébe, mégiscsak nemzeti parkról van szó. Itt is pallókon sétálva figyelhetjük meg ezt a természeti látványosságot, mint a park többi olyan részén is, ahol a felszínhez közel helyezkednek el a geotermikus látványosságok.
A Mammoth Hot Spring teraszai |
A teraszok annak köszönhetően alakultak ki, hogy a meleg víz a benne feloldott szén-dioxiddal gyenge szénsavas oldatot alkot. Ez az oldat feloldja a kalciumkarbonátot a mészkőből, és az mésztufaként (travertinként) rakódik ki, ebből állnak a teraszok.
Földöntúli táj |
A pallókat az Alsó-, Felső- és Központi teraszok között végig kiépítették. A hőforrások némelyike kiszáradtnak tűnhet, de tudni kell, hogy mint a gejzíreknél is, itt is folyamatos változásban van a természet. A kisebb-nagyobb földrengések a területen nagy változásokat tudnak okozni a teraszokat és gejzíreket tápláló csatornák állapotában.
Ez egy frissebb teraszosodás, az elhalt fák csonkjai még láthatóak |
A mészkő teraszoktól folytattuk tovább az utunkat a Yellowstone folyóhoz. Az első megállónk a folyónál a Tower Fall (Torony vízesés) volt. Nekem a gejzírek, és természetesen, a bölények után ez a vízesés tetszett a legjobban az egész nemzeti parkban. A víz 40 méter mélységbe zuhan alá. Nem látni az alját, mert egy fenyőerdő veszi körbe a vízesést. A vízesés felett pedig néhány sziklacsúcs magasodik, amikről a vízesés a nevét kapta.
Tower Fall |
Innen a Canyon Villagebe mentünk tovább, de mire odaértünk, a látogatóközpontot már bezárták, így egy kávé után mentünk is tovább a Yellowstone Nemzeti Park-beli Grand Canyonhoz. Sajnos mire a kanyonhoz értünk, már nem voltak elég jók a fényviszonyok. A lemenő nap tűzött szembe, pont a vízesések irányából, a kanyon pedig nagyon árnyékos volt, így nem sikerült mindenhonnan jó képeket készíteni. Viszont élőben a látvány így is lenyűgöző volt.
Upper Falls - Felső vízesés |
A kanyon északi oldalán több kilátópont van, és egy túraút, míg a déli oldalán két túraút is van, amikről rálátni a kanyon különböző pontjaira. A folyó egyébként a Yellowstone-tóba ömlik, melyet mi végül nem néztünk meg, mert a kanyon mellett elment az idő és már sötétedésre értünk volna csak oda, így inkább a rövidebb úton mentünk vissza a szállásunkra.
Lélgezetelállító látvány a naplementében |
A Grand Canyon of the Yellowstone 240 és 370 méter mélység között van. Néhol több, mint 1 km széles és 39 km hosszú. A kanyon falában még ma is megfigyelhető utóvulkáni tevékenység, látható több helyen is a gőzök, gejzírek füstölgése. A kőzetek vastartalma pedig sok helyen színesre festi a falakat, láthatóak a képen is rózsaszínesebb területek.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése